نقش-جنس-و-رنگ-پرده-در-دکوراسیون

معجزه نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل و نکات انتخاب آن

نقش پرده در دکوراسیون داخلی منزل بسیار مهم و اثر گذار است. نوع و مدل پرده، جنس، رنگ و اندازه آن ظاهر پرده را تشکیل می دهد. پنجره ها در یک فضای مسکونی، از اهمیت به سزایی برخوردار هستند. به طوریکه بعنوان یکی از مقررات ملی ساختمان، در فضایی همچون آشپزخانه باید یک بازشو یا به اصطلاح عام، پنجره وجود داشته باشد. حال می خواهیم ببینم نقش پرده هایی که ظاهر این پنجره رامی سازند، چیست؟ با ما همراه باشید.

نقش پرده در دکوراسیون

نقش پرده در دکوراسیون

نقش پنجره ها در منزل

پنجره ها نوعی بازشو در ساختمان، محسوب می شوند. این بازشوها، باعث تامین نور فضای داخل و جریان یافتن هوا به درون آن می گردند. لذا اهمیت پنجره ها بر کسی پوشیده نیست. میزان نور دریافتی در طول روز و یا میزان هوای رد و بدل شده در طول زمان، با استفاده از پنجره ها و پرده های روی آن ها قابل تنظیم است. برای اینکه ایده آل ترین میزان نور را دریافت کنید، می بایست به ایده آل ترین حالت ممکن نیز پنجره ها را پوشش دهید. به این صورت که بتوانید ورود میزان نور دلخواه را تنظیم کنید.

نقش پرده در دکوراسیون داخلی

پرده در دکوراسیون داخلی، عضو ثابت و اساسی به شمار می آید. انتخاب پرده اگر به صورتی باشد که با تم دکوراسیون، هماهنگی داشته باشد، می تواند نقش موثری در ظاهر منزل ایفا کند. در ادامه با توجه به ویژگی های پرده، ما به شما می گوییم که کدام پرده مناسب چه فضایی می باشد.

همچنین بخوانید  مدل پرده 2021 با طرح و رنگ های متفاوت و باورنکردنی!

رنگ پرده پانچ

مدل پرده و نقش آن در دکوراسیون

مدل پرده نشان دهنده درجه اهمیت نقش پرده در دکوراسیون و همیشه مهم ترین عامل انتخاب پرده برای فضاهای داخلی منزل است. شما با تعیین مدل پرده می توانید به فضا، شخصیت و تم بدهید. به عنوان مثال برای فضای پذیرایی و مهمان، معمولا سعی می شود از مدل های مجلل تر و شیک تر استفاده شود. برای این فضاها، شاید بهتر باشد از پرده های سلطنتی و کلاسیک همراه با والان و کتیبه شیک استفاده شود. باید حواستان باشد طرح و مدل کاغذ دیواری و کفپوش را نیز از قلم نیاندازید! مجموع این سه عامل، یعنی پرده، کاغذ دیواری و کفپوش، رخ اصلی فضا را شکل می دهد.

پرده لوردراپه پذیرایی

پرده لوردراپه پذیرایی

جنس پرده

جنس پرده، هم در ساختار مدل پرده دخیل است و هم در میزان کنترل نور و هوای ورودی. جنس رایج برای پارچه پردهای معمولا حریر، ابریشم، تور، کتان، مخمل، زبرا، شید و … است. شما باید با توجه به ماهیت فضای مورد نظرتان، جنس پرده را انتخاب نمایید. به عنوان مثال برای پذیرایی و بخش مهمان بهتر است از چند لایه پرده استفاده شود. در این زمینه، می توان از یک پرده سلطنتی سه لایه استفاده کرد. یعنی لایه زیرین و آستری می تواند از جنس پنبه ساتن بوده و جنس دکوری رویی، از جنس مخمل یا کتان و جنس زیرین دکوری نیز از حریر باشد.

جنس پرده پذیرایی

جنس پرده پذیرایی

هم چنین برای فضاهایی مانند اتاق خواب زوجین، بهتر است از پرده هایی با جنس های کلفت تر استفاده کرد تا راحتی و دلپذیری خاصی داشته باشد. به این منظور بهتر از جنس پرده زبرا، یا مخمل استفاده نمود.

همچنین بخوانید  جذابترین مدل پرده های ساده حریر از شفاف تا ضخیم

رنگ پرده و نقش آن در دکوراسیون

رنگ پرده نیز یکی از عوامل مهم در روشن شدن میزان اهمیت نقش پرده در دکوراسیون است. معمولا با توجه به تم دکوراسیون داخلی، رنگ پرده مشخص می شود. به عنوان مثال برای فضایی که تم کلاسیک و سلطنتی دارد، بهتر است از رنگ های بژ، طلایی، کرم، قهوه ای و سفید استفاده کرد. رنگ پرده آشپزخانه (البته اگر فضای ناهارخوری نیز هست)، بهتر است شاد و اشتها آور باشد. در ضمن می بایست این رنگ و جنس طوری انتخاب شود که در فضای پخت و پز با ریسک کثیف شدن بالا، بتوان به راحتی آن را شست و استفاده کرد.

❇️ مطلب مرتبط: اگر می خواهید از اصول دکوراسیون داخلی منزل سال 2021 مطلع شوید و نمونه های اجرا شده آن را ببینید، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دکوراسیون داخلی منزل 

برای فضاهایی مانند اتاق خواب، می توان از رنگ های تیره بهره برد. البته این یک توصیه است زیرا اگر قرار باشد فضای خواب و کار از هم مجزا باشد، بهتر است فضای خواب، تم تیره تری داشته باشد تا در به خواب رفتن افراد موثر واقع شود. برای فضای کار نیز بهتر است از رنگ های روشن با قابلیت ورود نور بهره برد.

رنگ پرده سلطنتی

اندازه پرده

اندازه پرده یکی از عوامل ریسکی و تاثیرگذار روی فضای منزل است. به این موضوع توجه داشته باشید که در گذشته، هر چه افراد ثروتشان بیشتر بود، میزان بیشتری پارچه برای پرده خود استفاده می کردند. لذا برای شکیل تر شدن فضا، بهتر است از میزان بیشتری پارچه برای پرده بهره ببریم. اندازه پرده از قسمت عرض نیز بهتر است حدودا 5 سانتی متر بیشتر باشد تا شیک تر و جذاب تر به نظر برسد.

همچنین بخوانید  راهنمای کامل شستشوی پرده زبرا در منزل به روش آسان

سخن پایانی

همیشه پرده نماد زیبایی و شیک بودن فضا و گاهی اوقات ثروتمند بودن افراد بوده است. نقش پرده در دکوراسیون داخلی به حدی زیاد است که گاهی ابتدا پرده را انتخاب کرده و با توجه به آن، تم دکوراسیون را انتخاب می کنند. هماهنگی داشتن عناصر پرده، کفپوش و کاغذ دیواری عاملی اساسی در ظاهر منزل دارد. در این میان، ویژگی های پرده تشکیل دهنده ظاهر کلی آن است. جنس، مدل، رنگ، اندازه و سایر ویژگی های آن در ظاهر آن تاثیرگذار است. گروه دکوراسیون کلکسیون، مرجع تخصصی طراحی، نصب و اجرای انواع پرده کلاسیک، سلطنتی، مدرن و … می باشد. با ما همراه باشید.

منبع: https://interiordesign.lovetoknow.com/interior-design-slideshows/how-decorate-plain-curtains

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره رایگان توسط کارشناسان ما شماره تماس خود را وارد کنید

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

There was an error while trying to send your request. Please try again.

کلکسیون will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.